OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Videa

AKTUÁLNE INFOMÁCIE NÁJDETE NA NAŠEJ NOVEJ WEBOVEJ STRÁNKE: www.aneps.sk

 

Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slôbod a na prechádzanie všetkým formám diskriminácie, razismu, xenofóbie,  antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.            Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá Asociácia Nepočujúcich Slovenska - ANEPS”.

 

 

____________________________________________________________________________________________________

 

23. "Najúspešnejšími športovcami mesta Žilina za rok 2019"

 

Ceny za minuloročné úspechy si zo slávnostného galavečera v pondelok 22. júna odniesli najlepší žilinskí športovci z radov dospelých, mládeže, samospráva ocenila aj športové podujatie roka, najlepší kolektív či športových trénerov.

Najúspešnejšími športovcami mesta Žilina za rok 2019 sa v nasledujúcich kategóriách stali:

Dospelí

1. miesto – Milan Paleš, thaibox, Diamond gym Žilina
2. miesto – Dominik Holec, futbal, MŠK Žilina
3.miesto – Peter Ftorek, masters cyklistika, CyS – Akadémia Petra Sagana
4.miesto – Róbert Rožánek, basketbal, BK Slávia Žilina
5.miesto – Rastislav Pavlík, masters plávanie, Nereus Žilina
6.miesto – Dobroslava Lehotská, fitnes, Gymnastika a fitnes Žilina
7.miesto – Sára Hrnková, karate, Karate klub Žilina
8.miesto – Vladimír Štefánik, plávanie, Nereus Žilina
9.miesto – Matej Krišica, tlak na lavičke, Športcentrum Žilina
10. miesto – Milan Surovčík, bezmotorové lietanie, Aeroklub Žilina

Mládež

1. miesto – Martin Svrček, cyklistika, CyS – Akadémia Petra Sagana
2. miesto – Zuzana Michaličková, triatlon a plávanie, Nereus Žilina
3. miesto – Ján Bernát, futbal, MŠK Žilina
4. miesto – Emma Marušáková, plávanie, Tenax Žilina
5. miesto – Natália Sobolová, jazdecký šport, Credento Vincit Žilina
6. miesto – Emma Paulínyová, atletika, Atletický oddiel Žilina
7. miesto – Mia Chudejová, tenis, TK Žilina
8. miesto – Petra Holešová, fitnes, Gymnastika a fitnes Žilina
9. miesto – Dávid Štaffen, zjazd na divokej vode, TJ Sokol Žilina
10. miesto – Vanesa Šelmeková, krasokorčuľovanie, Figure Skating club
Významná činnosť športovca za dlhoročné zásluhy, rozvoj a preslávenie športu v meste Žilina (bez poradia)

Dušan Chlapík – MsHK a MŠK Žilina, hokej a futbal
Ivan Šimček – MŠK Žilina, futbal
Športový kolektív roka

1. miesto – MŠK Žilina U17, futbal
2. miesto – MsHKM Žilina 8. ročník, hokej
3. miesto – BK Slávia Žilina, basketbal
Podujatie roka 2019 (bez poradia)

· ENFUSION SLOVAKIA 2019

· XVIII. ročník Jarná cena Žiliny 2019

Zdroj: Tlačová správa mesta Žilina.

Fotografie z galavečera na voľné šírenie nájdete dostupné v odkaze:
https://www.flickr.com/…/165507481…/albums/72157714826643281

____________________________________________________________________________________________________

 

22. "Pozemky treba udržiavať a kosiť, vyzýva žilinská samospráva"

 

Vzhľadom na veľký počet pozemkov, ktoré nie sú pravidelne udržiavané a burina na nich dorastá do značných výšok, vyzýva mesto Žilina v tomto období všetkých vlastníkov, nájomcov a správcov poľnohospodárskej pôdy na dodržiavanie zákona. Podľa neho sú povinní realizovať opatrenia proti rozširovaniu burín, inváznych rastlín a náletových drevín, čo spočíva najmä v pravidelnom udržiavaní trávnatých plôch ich kosením v čase pred kvitnutím, čím sa zabráni ďalšiemu šíreniu burín a škodcov.Výtrusy a semená sa zo zaburinených lokalít šíria do okolia a znehodnocujú priľahlé pozemky. Veľkým je aj šírenie semien alergénov, ktoré najmä našim najmenším a starším občanom spôsobujú zdravotné problémy.Zanedbaním povinností sa vlastník alebo užívateľ pôdy dopúšťa porušenia zákona a hrozia sankcie. Za nesplnenie zákonných povinností môže byť fyzickej osobe uložená pokuta za priestupok až do výšky 330 eur a právnickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie uložená pokuta až vo výške 166 až 33-tisíc eur za jeden hektár pozemku.

Zdroj: Tlačová správa mesta Žilina.

____________________________________________________________________________________________________

 

21. "Cyklomagistrála Terchovská dolina za 6,3 mil. eur je vo fáze realizácie."

 

Nadšenci cyklistiky a cykloturistiky budú môcť využívať novú cyklotrasu. Od roku 2022 by mala na cyklistickej mape Slovenska pribudnúť cyklomagistrála Terchovská dolina, ktorá na viac 23 kilometroch spája celkom deväť katastrálnych území v smere zo Žiliny do Terchovej. Projekt, ktorý od roku 2014 realizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Malá Fatra, prešiel v marci do fázy realizácie stavby cyklotrasy.

Finančné prostriedky v celkovej výške 6,3 mil. eur získala OOCR z Integrovaného regionálneho operačného programu. Partner projektu, Nadácia Kia Motors Slovakia, sa na financovaní bude podieľať sumou vyše 314-tisíc eur do ukončenia projektu v roku 2022. OOCR Malá Fatra vynaložila od roku 2014 na projekt finančné prostriedky vo výške 350-tisíc eur, 80 % z nich financovalo mesto Žilina. Projekt cyklomagistrály Terchovská dolina sa realizovanou dĺžkou a výškou investícií radí k jednému z najnáročnejších projektov cyklotrás na Slovensku, ktoré sú aktuálne vo výstavbe.

Cyklomagistrála by po dobudovaní mala odbremeniť frekventovanú cestu od nebezpečných stretov cyklistov a motorových vozidiel. Navyše sa zameriava aj na zatraktívnenie cyklistiky prostredníctvom inštalácie nabíjacích staníc na elektrobicykle, ktoré budú umiestnené v katastri každej obce.

____________________________________________________________________________________________________

 

20. "Veľká obnova kaštieľa v Oščadnici"

 

Kaštieľ v Oščadnici bude modernejší i väčší. Žilinská župa začala s jeho modernizáciou z európskych finančných zdrojov. Náklady na investíciu sú vo výške viac ako 640-tisíc eur. Župa bude spolufinancovať projekt zhruba vo výške 300-tisíc eur.

Kaštieľ v Oščadnici je národnou kultúrnou pamiatkou, kde sídli Kysucká galéria. Zmodernizuje sa terasa, vymení sa strecha, schody, rozvody, aj kúrenie.

Vytvoria sa nové miestnosti, v ktorých budú besedy, kultúrne aktivity a pod. Taktiež bude bezbariérový vstup do priestorov kaštieľa. Aj keď počas stavebných prác je galéria uzatvorená, lesopark ostáva pre verejnosť aj naďalej prístupný.

____________________________________________________________________________________________________

 

19. "Mesto predstavilo princípy reklamy v Mestskej pamiatkovej rezervácii Žilina"

 

Stanovenie základných regulatívov a princípov tvorby nových reklamných zariadení a reklamných stavieb, ako aj úprava súčasných nevyhovujúcich reklám je úlohou Manuálu reklamy Mestskej pamiatkovej rezervácie Žilina (MPR), ktorý v piatok 12. júna verejnosti bližšie predstavili jeho autori.

Manuál je určený všetkým aktérom, ktorí aktívne využívajú reklamu, vstupujú do procesu jej tvorby a realizácie, ktorí ju povoľujú či akýmkoľvek spôsobom ovplyvňujú vizuálnu podobu MPR a s ňou súvisiaci verejný priestor. Sú to predovšetkým majitelia budov, nájomcovia, investori, ktorí zadávajú požiadavky na osadenie novej reklamy, následne grafickí dizajnéri návrhu reklamy a jej realizátori, čo sú najčastejšie reklamné agentúry.

Manuál reklamy je k dispozícii na stránkach mesta Žilina (http://www.zilina.sk/…/manual_reklamy_mestskej_pamiatkovej_…). Skrátená verzia vo forme brožúry je v tlačenej podobe prístupná na Mestskom úrade v Žiline, ako aj na Krajskom pamiatkovom úrade v Žiline.

Pre všetkých, ktorí sa chcú o téme dozvedieť viac, je pripravený workshop v pondelok 22. júna o 16.00 hod. v Rosenfeldovom paláci v Žiline, na ktorý pozývame.

____________________________________________________________________________________________________

 

18. "Zdieľané bicykle v Žiline si ľudia počas mája požičali takmer 16-tisíc krát."

 

Záujem Žilinčanov o zdieľané bicykle v rámci projektu BikeKIA rastie aj počas mimoriadnej situácie. Z dôvodu preventívnych opatrení proti šíreniu nového koronavírusu sa pôvodný termín otvorenia novej bikesharingovej sezóny presunul v tomto roku o mesiac. Bicykle sú od 1. mája opäť v uliciach Žiliny a počas prvého mesiaca prevádzky si užívatelia vypožičali bicykle takmer 16 000-krát. Od konca predchádzajúcej sezóny sa do systému BikeKIA registrovalo bezmála 3 000 nových užívateľov, z nich 1 808 v priebehu mája. Najviac výpožičiek sa uskutočnilo dňa 22. mája, kedy si bicykle požičali 907-krát.


Od mája si môžu v Žiline užívatelia vypožičať celkom 120 bicyklov na 20 staniciach. Od začiatku júna je opäť sprístupnená stanica Internáty Veľký diel, ktorá bola z dôvodu rekonštrukčných prác na objekte, pri ktorom sa nachádza dočasne neprístupná. V novej sezóne pribudli v staniciach aj ďalšie stojany na bicykle, dnes je ich na 20 miestach v meste spolu 192.

Viac informácií o projekte nájdete na: https://bikekia.sk.

Propagačné video k systému zdieľaných bicyklov BikeKIA: https://youtu.be/St_b4fWIQv4

____________________________________________________________________________________________________

 

17. "Programová rada Žilina2026 má za sebou prvé zasadnutie."

 

 
Prípravy na kandidatúru mesta Žilina na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 sú v plnom prúde. V utorok 9. júna 2020 po prvýkrát zasadala Programová rada pracovného tímu Žilina2026. Jej cieľom bolo vypracovanie plánu spoločného postupu smerujúceho k podaniu úspešného projektu do 1. kola súťaže.


Pre občanov je kandidatúra Žiliny na prestížny titul skvelou príležitosťou, ako sa naplno zapojiť do verejného života. Jedným zo spôsobov ako sa môžu občania aktívne zapojiť je prihlásiť sa do Akcelerátora 20<26, platformy pre rozvinutie spolupráce s potenciálnymi partnermi, vytvorenie priestoru pre konzultácie svojich nápadov v skupine a získanie podpory od skúsených facilitátorov a expertov z rôznych oblastí.

Záujemcovia sa so svojimi nápadmi a expertízou môžu prihlásiť do Akcelerátora 20<26 prostredníctvom webovej stránky zilina2026.eu https://zilina2026.eu/pridaj-sa/akcelerator-napadov/,

kde sú uvedené ďalšie podrobné informácie.


Termín uzávierky je už tento v pondelok 15. júna 2020.

____________________________________________________________________________________________________

 

16. "Materská škola na Petzvalovej ulici prešla rekonštrukciou za vyše 548-tisíc eur."

 

Mesto Žilina pokračuje v rekonštrukciách škôl a školských zariadení. Práve ukončili práce v Materskej škole na Petzvalovej ulici v Žiline. Zamerané boli najmä na zníženie energetickej náročnosti. Investíciu za viac ako 548-tisíc eur samospráva získala z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), projekt spolufinancovala z rozpočtu mesta sumou vyše 28-tisíc eur.

Zateplili budovu, modernizovali osvetlenie a vykurovanie, budovali vetranie, bezbariérový prístup do budovy. Cieľom rekonštrukcie bolo zníženie energie, to znamená, že v budúcnosti budú nižšie náklady na spotrebu energií a šetrenie financií.

Teraz rekonštruujú ďalšie dve školy a to Materskú školu na Trnavskej za 681-tisíc eur a Materskú školu na Čajakovej za viac ako 360-tisíc eur. Na zvýšenie kapacity škôlok a ich rekonštrukciu získala samospráva finančné prostriedky z IROP.

Fotky rekonštrukcia Materskej školy na ul.Petzvalovej
https://www.flickr.com/…/165507481@…/sets/72157714648445568/

____________________________________________________________________________________________________

 

15. "Žilinskí mestskí poslanci rokovali online, nájomné za letné terasy znížili na jedno euro"

 

Symbolické jedno euro zaplatia do konca októbra podnikatelia v Žiline ako nájomné za pozemky pod letnými terasami. Úpravu, ktorá má pomôcť prevádzkovateľom reštaurácií, barov, pohostinstiev a kaviarní s vonkajšími terasami, v pondelok 8. júna odobrili žilinskí mestskí poslanci na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Rokovanie sa konalo prvýkrát online a mestskí parlament schválil aj uznesenie, ktorým vytvoril mestským inštitúciám priestor na odpustenie alebo zníženie nájomného za ich priestory tretím osobám.
 
Zdroj: Tlačová správa mesta Žilina.
 

____________________________________________________________________________________________________

 

14. "Žilina podporí žiadosti o grant sumou 87-tisíc eur, inštitúcie môžu získať až 30-tisíc eur"

 

Projekty v oblasti kultúry, športu, vzdelávania, životného prostredia a sociálnej a zdravotnej oblasti podporí mesto Žilina tento rok sumou celkom 87-tisíc eur. Na podporu projektov v oblasti kultúry pôjde tento rok z grantov 40-tisíc eur, pre sociálnu a zdravotnú oblasť je vyčlenených 10-tisíc eur, na vzdelávacie projekty 10-tisíc eur, rovnaká suma 10-tisíc eur je alokovaná aj pre oblasť životného prostredia a 17-tisíc eur na podporu projektov pre oblasť športu.

Záujemcovia sa mohli do výzvy na predkladanie žiadostí o grant zapojiť do 3. apríla. Vzhľadom na mimoriadnu situáciu v súvislosti so šírením nového koronavírusu, bolo hodnotenie predložených žiadostí pozastavené. Mesto od 8. 6. do 19. júna mimoriadne otvorilo pre žiadateľov evidovaných v egrante grantové žiadosti, aby mali možnosť upraviť si harmonogramy svojich predložených projektov tak, aby ich mohli uskutočniť.

Mesto Žilina zároveň otvára v rámci grantového systému inštitucionálnu podporu, ktorej celková výška je tento rok 30-tisíc eur. Všetky podmienky pre zaslanie žiadostí sú zverejnené vo výzve na stránke mesta. Žiadatelia o inštitucionálnu podporu môžu svoje žiadosti posielať prostredníctvom egrantu od 8. júna do 3. júla. O prerozdelení dotácií budú rozhodovať členovia grantových komisií a schválené projekty mesto zverejní na svojich internetových stránkach.

Otázky týkajúce sa grantového systému môžu žiadatelia adresovať na e-mail: granty@zilina.sk, k dispozícii je tiež telefónne číslo: 041/70 63 319. Všetky informácie sú dostupné aj na internetovej stránke mesta v sekcii Občan/grantový systém pre 2020.

____________________________________________________________________________________________________

 

13. "Mestský hokejový klub si prevzal nový majiteľ spoločnosť LUPIZA"

 

Žilinská spoločnosť LUPIZA, s. r. o. dnes 4. júna oficiálne prevzala do svojho vlastníctva Mestský hokejový klub Žilina. Podpisom zmluvy sa spoločnosť stala vlastníkom 100-percent akcií hokejového klubu. V zmysle uzavretej zmluvy bude majiteľovi klubu poskytnutá ľadová plocha a priestory pre športovú činnosť za symbolické jedno euro i dotácia od mesta vo výške maximálne 75-tisíc eur ročne na každú jednu hokejovú sezónu. Zároveň získava aj možnosť využívať ľadovú plochu šesť hodín denne, z toho štyri hodiny na hlavnej ľadovej ploche a dve hodiny na vedľajšej ľadovej ploche. Nový vlastník sa zmluvne zaviazal, že v prípade fungovania v extralige prispeje navrch k dotácii od mesta do rozpočtu 450-tisíc eur a v prípade pôsobenia v prvej lige prispeje 150-tisíc eur. Zámer odpredať akcie MsHK Žilina oznámilo mesto na základe uznesenia mestského zastupiteľstva zo dňa 17. februára. Predaj 100-percentného balíka akcií v nominálnej hodnote 25-tisíc eur za cenu 31 925 eur spoločnosti LUPIZA, s. r. o. schválili na májovom zasadnutí poslanci Mestského zastupiteľstva v Žiline.

Zdroj: Tlačová správa mesta Žilina

____________________________________________________________________________________________________

 

12. "Mesto Žilina podporí žiadosti o športové dotácie sumou 175-tisíc eur."

 

Mesto Žilina vyhlásila výzvu na žiadosti o športové dotácie a po mimoriadnom schválení mestským
zastupiteľstvom, rozdelí medzi žilinské športové kluby sumou 175-tisíc €. Uzávierka na doručenie žiadosti je
26. jún 2020.

Zdroj: Tlačová správa mesta Žilina

____________________________________________________________________________________________________

 

11. "Žilina má k dispozícii ďalšiu nabíjačku pre elektromobily"

 

Celý mesiac jún a júl budú môcť zadarmo využívať nabíjaciu stanicu pre elektromobily. Otvorili ju 1. júna pri Mestskom úrade v Žiline. Nabíjacia stanica je umiestnená pri Mestskom úrade v Žiline a bude stále 24 hod. otvorená. Nabíjacia stanica môže súčasne nabíjať dve autá a dva elektrobicykle. Ale pozor. Nabíjať zadarmo 11 kW a za poplatok 22 kW. Doba nabíjania je max. štyri hodiny. V Žiline nachádzajú štyri verejne nabíjacie stanice v Auparku, Miragi, Hypertescu a Sconte. Mesto Žilina rokuje a chce umiestniť ďalšie nabíjacie stanice, napr. pri Zimnom štadióne a inde.

Zdroj: Tlačový správa mesta Žilina.

____________________________________________________________________________________________________

 

10. "Testovanie v zariadeniach sociálnych služieb sa blíži ku koncu"

 

Končí hromadné testovanie na nový koronavírus v zariadeniach sociálnych služieb v Žilinskom kraji. Testovali 2082 zamestnancov a 2804 klientov sociálnych služieb. Spolu testovali 99% všetkých klientov a zamestnancov. Výborná správa. Všetky testy boli negatívne. Lebo dodržiavali od začiatku marca prísne hygienické predpisy. Aj veľmi pomohlo, že mali rôzne aktivity, napr. linka pomoci, darovanie rúšok, potravín a dezinfekčných prostriedkov, pomáhali psychológovia, dobrovoľníci a pod.


Zdroj: Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja.

____________________________________________________________________________________________________

 

9. "O opätovné otvorenie škôl je v Žiline záujem, prihlásilo sa vyše 4 300 detí "

 

 
Do žilinských základných škôl od 1. júna opätovne nastúpi približne 3 100 detí, čo je 85 % detí z celkového počtu školákov z 1. až 5. ročníkov základných škôl. Do materských škôl sa plánuje vrátiť asi 1 280 detí, čo je asi 55 % z celkového počtu detí, ktoré materské školy navštevujú.

Kontakty na základné školy v Žiline: http://www.zilina.sk/zoznam-zakladnych-skol/, na základné školy s materskými školami: http://www.zilina.sk/zakladne-skoly-s-materskymi-skolami/ a na materské školy: http://www.zilina.sk/materske-skoly/Odporúčania ministerstva školstva pre základné školy: https://www.minedu.sk/data/att/16372.pdf a materské školy: https://www.minedu.sk/data/att/16371.pdf.

Zdroj: Tlačová správa mesta Žilina.
 

____________________________________________________________________________________________________

 

8. "Krajské nemocnice navyšujú operačné výkony."

 


Vzhľadom na uvoľnenie opatrení krajské nemocnice otvárajú svoje ambulancie, objednávajú pacientov na operácie a iné zákroky. Zároveň vyzýva, že ak budete mať problémy s objednávaním lekárov, oznámte to Žilinskému samosprávnemu kraju, ktorý je
kompetentný na riešenie tohto problému.

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

____________________________________________________________________________________________________

 

7. "Mesto chce reformovať systém podpory športovej činnosti, stáť bude na štyroch pilieroch."

 

Mesto Žilina chce byť mestom športu a podporuje jednotlivcov a kluby. Systém podpory chce rozdeliť do šyroch bodov.

Prvý bod bude podpora športových klubov.
Druhý bod bude podpora významných športov.
Tretí bod bude podpora vrcholových športov, profesionálneho a mládežníckeho hokeja.
Štvrtý bod, ak sa nevyčerpajú z predcházdajúcich bodov, tak sa presunie do štvrtého bodu, financie sa použijú na mimoriadnu podporu športu a náklady na údržbu. Tam patria aj príspevky od sponzorov.

Zdroj:Tlačová správa mesta Žilina

____________________________________________________________________________________________________

 

6. "Ničenie vtáčích hniezd nie je riešením. Ako v meste chrániť lastovičky a belorítky?"

 

Viete o tom, že keď zhodíte hniezdo lastovičky alebo belorítky je trestný čin? Aj to že sú to ohrozené vtáky? Ak nechcete mať vtáky doma, použiť špeciálne pásky proti uhniezdeniu. Nie hroty, ktoré sú nebezpečné. Ak máte už hniezda, skúste si dať pod hniezdo podložku. Ak by ste chceli zachovať ohrozený druh vtákov a pomôcť im, urobte hniezda alebo si kúpte nové umelé hniezda. Ak máte otázky alebo sa chcete poradiť s odborníkmi, môžete sa obrátiť na ornitologickú poradňu na www.ornitolog.sk. V prípade, že nájdete vypadnuté vtáča z hniezda alebo iné zranené zviera, kontaktuje 112

Zdroj:Tlačová správa mesta Žilina

____________________________________________________________________________________________________

 

5. "Zmodernizované oddelenia v Kysuckej nemocnici v Čadci začínajú slúžiť pacientom."

 

 

Napriek mimoriadnej situácii a koronakríze sa podarilo Žilinskej župe ukončiť tri veľké investičné akcie za približne 1,2 milióna eur v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci a to modernizáciu internej JIS, traumatologickej JIS a hygienických zariadení v internom pavilóne. Nové priestory boli slávnostne otvorené v piatok 15.mája. Staré priestory a vybavenie nespĺňali kritéria, preto bola nútená rekonštrukcia. ,,Kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti sa po rekonštrukcii výrazne zlepší“, povedala zlepší. Na JIS interného oddelenia prichádzajú pacienti vyžadujúci intenzívnu starostlivosť – pacienti s infarktom, so srdcovým zlyhávaním, so závažnými pľúcnymi ochoreniami a pacienti vyžadujúci nepretržitú starostlivosť a pod.


Zdroj: Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

____________________________________________________________________________________________________

 

4. "Vo vnútrobloku na Žilinskom sídlisku Hliny I začali revitalizačné práce."

 

Mesto Žilina v týchto dňoch rekonštruuje sídlisko Hliny. Financie dostalo z projektu Integrovaného regionálneho operačného programu a časť zaplatí z vlastných zdrojov.

Rekonštrukcia zahŕňa výsadbu novej zelene, rastlín, krov, stromov, chodníkov a pod. Budú sa vybudovať aj detské ihrisko, športové ihriska a pre dôchodcov kardio stroje na cvičenie.

Zdroj: Tlačová správa mesta Žilina

https://www.flickr.com/…/165507481@…/sets/72157714300587678/

____________________________________________________________________________________________________

 

3. "Žilina chce pomôcť podnikateľom, bude regulovať nájomné letných terás."

 

 

Mesto Žilina chce pomôcť všetkým podnikateľom, ktorí majú používajú letné terasy. Pôvodne platili 0,15 do 0,53 € za m2 . Mesto Žilina navrhuje zníženie nájomné za pozemky pod letné terasy.


Zdroj: Tlačová správa mesta Žilina.

____________________________________________________________________________________________________

 

2. "Koronakríza zasiahne rozpočet mesta Žilina, predpokladá výpadky až 9 mil. €."

 


Primátor mesta Žilina Peter Fabiáne navrhuje na zmiernenie dopadov koronakrízy opatrenie, ktoré by nezaťažili občanov mesta Žilina a podnikateľov, napr. zníženie poplatku za odpady, zrušenie školských poplatkov, predĺženie vstupeniek do plavárne, cestovných lístkov a pod.Zároveň navrhuje použite rezervného fondu na krytie bežných výdavkov.

Zdroj: Tlačová správa mesta Žilina.

____________________________________________________________________________________________________

 

1. "Žilina pracuje na cyklotrasách, spúšťa budovanie úseku zo Soliniek do centra mesta"

 

 

Mesto Žilina napriek mimoriadnej situácie najďalej pracuje na vybudovaní cyklotrás. Najnovšia cyklotrasa bude spájať centrum a sídlisko Solinky.

Zdroj: Tlačová správa mesta Žilina

ilustračné foto

 

 

___________________________________________________________________________________________________